GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU

GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU

Sabit diskinde yer kazanmak isteyen hemen herkes, Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltması gerektiğini bilir. Eğer sık sık Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltmayı unutuyorsanız, baş vurabileceğiniz en iyi yöntem içinde barındırabileceği dosya miktarını, yani kapasitesini düşürmek olacaktır.

Gerekli ayarları yapmadan önce, Geri Dönüşüm Kutusu’nun içindeki tüm dosyaların silinmesi gerektiğini unutmayın. Normal şartlarda Geri Dönüşüm Kutusu’nun kapasitesi, sabit diskinizin tüm alanının yüzde 10’una denk düşer. Bu durumda örneğin 5 GB’lık bir sabit disk üzerinde Geri Dönüşüm Kutusu’na ayrılan alan 500 MB civarında olacaktır. Şimdi bu alanı nasıl azaltabileceğimizi görelim.

1- Geri Dönüşüm Kutusu simgesine farenin sağ tuşu ile tıklayın ve açılan menüden “Özellikler” satırını seçin.

1a- Açılan pencereden “Genel” sekmesine tıklayın. Geri Dönüşüm Kutusu’nun kapasitesi, uzun bir kaydırma çubuğu ile kontrol edilir. Örneğin 20 GB’lık bir sabit diskiniz varsa, yüzde 1’lik alan sizin için yeterli olacaktır. Geri Dönüşüm Kutusu’na ayrılan bu 200 MB, pek çok kullanıcı için uygun bir büyüklüktür.

1b- Eğer Geri Dönüşüm Kutusu’na ayıracak yeterli alanınız yoksa, bu işlev için alan ayırmamak gibi bir şansa da sahipsiniz. Geri Dönüşüm Kutusu’nun “Özellikler” penceresini açın. Önce “Tüm Sürücüler İçin Tek Ayar Kullan” seçeneğini işaretleyin; ardından da “Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na Taşıma” seçeneğine tıklayın. Bu sayede Geri Dönüşüm Kutusu’nu devreden çıkartmış olacaksınız. Ancak sildiğiniz dosyaları da bir daha geri getiremeyeceğinizi aklınızdan çıkartmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir